0Генетична експертиза ДНК або тест ДНК – це експертиза, що проводиться з метою встановлення біологічної спорідненості або доведення факту батьківства. Аналіз ДНК, тобто дезоксирибонуклеїнової кислоти, котра забезпечує довготривале зберігання і передачу інформації, дозволяє дослідити приналежність наявного біологічного матеріалу конкретній особі й встановити родинні зв’язки.Для проведення тесту ДНК може бути використаний будь-який з біологічних матеріалів особи. Найчастіше з даною метою використовується зразок буккального епітелію, тобто слини. Його можна отримати самостійно (керуючись певною інструкцією). Також зразок слини може бути взятий із ротової порожнини особи спеціалістом у лабораторних умовах.
Окрім зразків буккального епітелію для аналізу ДНК дозволяється використовувати й інші типи біоматеріалів. Наприклад, для цієї мети можна брати:
— сперму;
— кісткову тканину;
— волосини (волосяні фолікули);
— гістологічні матеріали;
— зразки нігтів;
— кров (як зразок рідкої крові, так і сухі кров’яні плями).
В процесі розслідування кримінальної або цивільної справи генетична експертиза ДНК призначається для формування потрібної доказової бази. В більшості випадків аналіз ДНК обумовлений необхідністю доказу факту біологічного батьківства або встановлення факту близької спорідненості осіб (в справах про отримання спадку).
Експертом проводяться наступні види досліджень:
— тест ДНК на встановлення батьківства;
— ідентифікація особи;
— експертиза ДНК на встановлення факту спорідненості;
— створення генетичного паспорту;
— інші види.
При встановленні батьківства використовується мазок, взятий за допомогою ватяної палички із внутрішньої сторони щоки у дитини та у ймовірного батька. Отримання аналогічного біологічного зразка матері вважається необов’язковим, проте наявність такого матеріалу підвищує точність аналізу ДНК.
Після проведення генетичної експертизи на предмет батьківства обов’язково надається певний висновок. Він може бути:
— позитивним (ймовірна похибка 0,000001%);
— негативним, тобто заперечувати факт батьківства (ймовірність 100%).
Ідентифікація особи і тест ДНК на встановлення спорідненості, як правило, проводяться після попередньої індивідуальної домовленості з клієнтом (за наявними у розпорядженні спеціаліста вихідними матеріалами та даними). Створення генетичного паспорту на базі вихідних даних, в тому числі й матеріалів попередніх досліджень ДНК, також здійснюється за бажанням клієнта.
Генетичним паспортом називається спеціальний документ (розміщений на flash-накопичувачі, CD чи HDD) в якому міститься інформація щодо ідентифікації конкретної особи і повна розшифровка її генетичного коду. Він є дієвим інструментом в процесі пошуку зниклої або викраденої особи, при встановленні родинного зв’язку між тією людиною, котрій належить генетичний паспорт, і особою, що проходить аналіз ДНК.
Висновок разом із результатом проведеного аналізу ДНК може надаватися у наступних формах:
— паперовій (тільки рекомендованим листом через поштове відділення чи безпосередньо людині під її особистий підпис);
— електронній (на електронну поштову скриньку).

Добавить комментарий

Свежие записи

Архивы